| Length | 4400 mm |
| Width | 1700 mm |
| Height | 1860 mm |
| Wheelbase | 2725 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 1426 kg |
| Seating Capacity | 8 Person |
| Doors | 5 Doors |
| No of Seating Rows | 3 Rows |
| Fuel Tank Capacity | 50 litres |
| Engine Type | Turbo-intercooled, Common Rail Diesel Engine |
| Displacement | 1461 cc |
| Fuel Type | Diesel |
| Max Power | 75 bhp |
| Max Torque | 185 Nm,1750 RPM |
| Mileage (ARAI) | 20.07 kmpl |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 4, SOHC |
| Cylinders | 4, Inline |
| Transmission Type | Manual |
| No of gears | 5 Gears |
| Dual Clutch | 0 |
| Sport Mode | 0 |
| Drivetrain | FWD |
| Suspension Front | McPherson Strut Type Coil Spring |
| Suspension Rear | Multi-leaf Rigid |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Steering Type | Hydraulic Power Assisted |
| Minimum Turning Radius | 5.2 metres |
| Front Tyres | 165 R14 |
| Rear Tyres | 165 R14 |
| Airbags | No |
| Dual-Stage Airbags | No |
| Middle rear three-point seatbelt | No |
| Anti-Lock Braking System | No |
| Electronic Brake-force Distribution | No |
| Brake Assist | No |
| Electronic Stability Program | No |
| Traction Control System | No |
| Engine immobilizer | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Air Conditioner | Manual |
| Rear AC | Vents Only |
| Heater | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Ash Tray | No |
| Keyless Start | No |
| CD Changer | No |
| Headlight off and lgnition Key Off Reminder | Yes |
| Paddle Shift | No |
| Rear Parking Sensors | No |
| Cigarette Lighter | No |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Lumbar Support | No |
| Folding Rear Seat | Full |
| Driver Armrest | No |
| Rear Armrest | No |
| Adjustable Head-rests | Front & Rear |
| Front Seat Pockets | Yes |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Power Windows | Front Only |
| Rear Defogger | No |
| Boot-lid Opener | Internal |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Outside Rear View Mirrors | Both Sides |
| Adjustable ORVM | Internally Adjustable |
| Turn Indicators on ORVM | No |
| Body-Coloured ORVMs | Yes |
| Rear Wiper | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Headlight Washers | No |
| Body-Coloured Bumpers | Yes |
| Headlamps | Conventional |
| Automatic Head Lamps | No |
| Clear lens Head Lamp | Yes |
| Daytime Running Lamps | No |
| LED tail lamps | No |
| Clear lens Tail Lamp | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |