| Length | 5019 mm |
| Width | 2140 mm |
| Height | 1360 mm |
| Wheelbase | 2989 mm |
| Kerb Weight | 1950 kg |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Doors | 4 Doors |
| No of Seating Rows | 2 Rows |
| Fuel Tank Capacity | 90.5 litres |
| Engine Type | Aston Martin 6.0 V12 |
| Displacement | 5935 cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Max Power | 350 bhp,6000 RPM |
| Max Torque | 600 Nm,5000 RPM |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 4 |
| Cylinders | 12, In V Shape |
| Transmission Type | Automatic |
| No of gears | 6 Gears |
| Drivetrain | RWD |
| Suspension Front | independent double wishbones incorporating anti-dive geometry, coil springs, anti-roll bar and monotube active dampers. |
| Suspension Rear | independent double wishbones with anti-squat & anti-lift geometry, coil springs, anti-roll bar & monotube activve dampers |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Rack & Pinion servotronic speed sensitive Power steering |
| Front Tyres | 245 / 40 R20 |
| Rear Tyres | 295 / 35 R20 |
| Airbags | 6 Airbags |
| Dual-Stage Airbags | Yes |
| Anti-Lock Braking System | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Electronic Stability Program | Yes |
| Traction Control System | Yes |
| Engine immobilizer | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Child Safety Lock | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Rear AC | Separate Zone |
| Heater | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Keyless Start | Yes |
| CD Changer | 6 CD |
| Headlight off and lgnition Key Off Reminder | Yes |
| Paddle Shift | No |
| Rear Parking Sensors | Yes |
| Seat Upholstery | Leather |
| Driver Height Adjustable Seat | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | Yes |
| Head-rests | Front & Rear |
| Adjustable Head-rests | Front & Rear |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Power Windows | Front & Rear |
| Boot-lid Opener | Internal with Remote |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Outside Rear View Mirrors | Both Sides |
| Adjustable ORVM | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVM | Yes |
| Body-Coloured ORVMs | Yes |
| Rear Wiper | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Headlight Washers | Yes |
| Body-Coloured Bumpers | Yes |
| Roof Mounted Antenna | Yes |
| Headlamps | Projector with Xenon |
| Clear lens Head Lamp | Yes |
| Daytime Running Lamps | Yes |
| LED tail lamps | Yes |
| Clear lens Tail Lamp | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Clock | Digital |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| MP3 Playback | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone |
| iPod Compatibility | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Aux Compatibility | Yes |
| Speakers | 6+ |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |