| Length | 4239 mm |
| Width | 1790 mm |
| Height | 1291 mm |
| Wheelbase | 2496 mm |
| Kerb Weight | 1600 kg |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Doors | 2 Doors |
| No of Seating Rows | 1 Rows |
| Fuel Tank Capacity | 55 litres |
| Displacement | 2979 cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Max Power | 302 bhp,5800 RPM |
| Max Torque | 400 Nm,1300 RPM |
| Mileage (ARAI) | 10.37 kmpl |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 4 |
| Cylinders | 6, Inline |
| Transmission Type | Automatic |
| No of gears | 7 Gears |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Rack and Pinion Power |
| Front Tyres | 225 / 40 R18 |
| Rear Tyres | 255 / 35 R18 |
| Airbags | 4 Airbag |
| Middle rear three-point seatbelt | Yes |
| Anti-Lock Braking System | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Electronic Stability Program | Yes |
| Traction Control System | Yes |
| Engine immobilizer | Yes |
| Central Locking | Remote with Boot Opener |
| Child Safety Lock | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Rear AC | Vents Only |
| Heater | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Ash Tray | Yes |
| Keyless Start | Yes |
| CD Changer | Yes |
| Headlight off and lgnition Key Off Reminder | Yes |
| Paddle Shift | Yes |
| Rear Parking Sensors | Yes |
| Cigarette Lighter | Yes |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Seat Upholstery | Leather |
| Active headrest | Yes |
| Driver Height Adjustable Seat | Yes |
| Lumbar Support | Driver & Co-Driver |
| Folding Rear Seat | No |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | No |
| Head-rests | Front |
| Adjustable Head-rests | Front |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Front Seat Pockets | No |
| Audio Controls in Rear Armrest | Yes |
| Cup Holders | Front Only |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Boot-lid Opener | Internal with Remote |
| Door Pockets | Front |
| Outside Rear View Mirrors | Both Sides |
| Adjustable ORVM | Electrically Adjustable |
| Turn Indicators on ORVM | Yes |
| Body-Coloured ORVMs | Yes |
| Rear Wiper | No |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Headlight Washers | Yes |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body-Coloured Bumpers | Yes |
| Roof Mounted Antenna | Yes |
| Headlamps | Conventional |
| Automatic Head Lamps | Yes |
| Fog Lamps | Front |
| Clear lens Head Lamp | Yes |
| Daytime Running Lamps | Yes |
| LED tail lamps | Yes |
| Clear lens Tail Lamp | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Clock | Digital |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Music Player Size | 2 Din |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Touch-screen Display | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| MP3 Playback | Yes |
| DVD Playback | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone |
| iPod Compatibility | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Aux Compatibility | Yes |
| Speakers | 4 |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |