| Length | 4597 mm |
| Width | 1788 mm |
| Height | 1477 mm |
| Wheelbase | 2685 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 1540 kg |
| Seating Capacity | 5 Person |
| Doors | 4 Doors |
| No of Seating Rows | 2 Rows |
| Engine Type | Family Z VCDi |
| Displacement | 1998 cc |
| Fuel Type | Diesel |
| Max Power | 164 bhp @ 3800 RPM |
| Max Torque | 380 Nm @ 2000 RPM |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 4, DOHC |
| Cylinders | 4, Inline |
| Fuel System | VCDI |
| Transmission Type | Automatic |
| No of gears | 6 Gears |
| Dual Clutch | 0 |
| Sport Mode | 1 |
| Drivetrain | FWD |
| Suspension Front | McPherson Strut with Linear Cylindrical Coil Spring and Tubular Stabilizer Bar System |
| Suspension Rear | Compound Crank Type with Non-Linear, Mini-Block Coil Spring |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Power Steering |
| Front Tyres | 205 / 60 R16 |
| Rear Tyres | 205 / 60 R16 |
| Airbags | >4 Airbag |
| Dual-Stage Airbags | >Yes |
| Middle rear three-point seatbelt | >No |
| Anti-Lock Braking System | >Yes |
| Electronic Brake-force Distribution | >No |
| Brake Assist | >No |
| Electronic Stability Program | >No |
| Traction Control System | >No |
| Engine immobilizer Yes | |
| Central Locking | >Remote |
| Child Safety Lock | >Yes |
| Cruise Control | >Yes |
| Air Conditioner | >Automatic Climate Control |
| Rear AC | >No |
| Heater | >Yes |
| Power Steering | >Yes |
| Steering Adjustment | >Tilt & Telescopic |
| Ash Tray | >No |
| Keyless Start | >Yes |
| CD Changer | >No |
| Headlight off and lgnition Key Off Reminder | >Yes |
| Paddle Shift | >No |
| Rear Parking Sensors | >Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | >Driver & Co-Driver |
| Cigarette Lighter | >Yes |
| 12V Power Outlets | >Yes |
| Seat Upholstery | >Leather |
| Active headrest | >No |
| Driver Height Adjustable Seat | >Yes |
| Lumbar Support | >No |
| Folding Rear Seat | >No |
| Driver Armrest | >Yes |
| Rear Armrest | >With Cup Holder |
| Head-rests | >Front & Rear |
| Adjustable Head-rests | >Front & Rear |
| Leather-wrapped Steering Wheel | >Yes |
| Front Seat Pockets | >Yes |
| Audio Controls in Rear Armrest | >No |
| Cup Holders | >Front & Rear |
| Power Windows | >Front & Rear |
| Rear Defogger | >Yes |
| Boot-lid Opener | >Internal |
| Door Pockets | >Front & Rear |
| Outside Rear View Mirrors | >Both Sides |
| Adjustable ORVM | >Electrically Adjustable |
| Turn Indicators on ORVM | >No |
| Body-Coloured ORVMs | >Yes |
| Rear Wiper | >No |
| Rain-sensing Wipers | >No |
| Headlight Washers | >No |
| Sunroof / Moonroof | >Electrically Adjustable |
| Body-Coloured Bumpers | >Yes |
| Roof Mounted Antenna | >Yes |
| Headlamps | >Conventional |
| Automatic Head Lamps | >No |
| Fog Lamps | >Front |
| Clear lens Head Lamp | >Yes |
| Daytime Running Lamps | >No |
| LED tail lamps | >No |
| Clear lens Tail Lamp | >Yes |
| Headlight Height Adjuster | >Yes |
| Distance to Empty | >Yes |
| Average Fuel Consumption | >Yes |
| Average Speed | >Yes |
| Clock | >Digital |
| Seat Belt Warning | >Yes |
| Low Fuel Level Warning | >Yes |
| Door Ajar Warning | >Yes |
| Music Player Size | >2 Din |
| Integrated (in-dash) Music System | >Yes |
| Touch-screen Display | >No |
| GPS Navigation System | >No |
| AM/FM Radio | >Yes |
| CD Player | >Yes |
| MP3 Playback | >Yes |
| DVD Playback | >No |
| Bluetooth Compatibility | >Phone & Audio Streaming |
| iPod Compatibility | >No |
| USB Compatibility | >Yes |
| Aux Compatibility | >Yes |
| Speakers | >6 |
| Alloy Wheels | >Yes |
| Tubeless Tyres | >Yes |
| Warranty (Years) | >3 |
| Warranty (Kilometres) | >100000 |