| Length | 3992 mm |
| Width | 1820 mm |
| Height | 2055 mm |
| Wheelbase | 2400 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Kerb Weight | 2510 kg |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Doors | 3 Doors |
| No of Seating Rows | 2 Rows |
| Fuel Tank Capacity | 63 litres |
| Engine Type | TD FTI BS-III Turbo Charged Intercooled |
| Displacement | 2596 cc |
| Fuel Type | Diesel |
| Max Power | 80 bhp,3200 RPM |
| Max Torque | 230 Nm,1800 RPM |
| Compression Ratio | 18.1:1 |
| Fuel System | Direct Injection |
| Transmission Type | Manual |
| No of gears | 5 Gears |
| Drivetrain | FWD |
| Suspension Front | Independent with Solid Torsion Bar & Hydraulic Telescopic Shock Absorber & Anti roll bar |
| Suspension Rear | Semi Elipitical Leaf Spring with Hydraulic Telescopic Shock Absorber & Anti Roll bar |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Steering Type | Power Steering |
| Minimum Turning Radius | 5.8 metres |
| Front Tyres | 245 / 70 R16 |
| Rear Tyres | 245 / 70 R16 |
| Airbags | No |
| Dual-Stage Airbags | No |
| Anti-Lock Braking System | No |
| Electronic Brake-force Distribution | No |
| Electronic Stability Program | No |
| Traction Control System | No |
| Central Locking | No |
| Child Safety Lock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Rear AC | No |
| Power Steering | Yes |
| Steering Adjustment | No |
| Ash Tray | No |
| Keyless Start | No |
| CD Changer | No |
| Paddle Shift | No |
| Rear Parking Sensors | No |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Cigarette Lighter | No |
| 12V Power Outlets | No |
| Power Windows | No |
| Rear Defogger | No |
| Boot-lid Opener | Internal |
| Outside Rear View Mirrors | Both Sides |
| Adjustable ORVM | Externally Adjustable |
| Turn Indicators on ORVM | No |
| Body-Coloured ORVMs | No |
| Rear Wiper | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Headlight Washers | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-Coloured Bumpers | No |
| Roof Mounted Antenna | No |
| Headlamps | Conventional |
| Automatic Head Lamps | No |
| Fog Lamps | Front |
| Clear lens Head Lamp | No |
| Daytime Running Lamps | No |
| LED tail lamps | No |
| Clear lens Tail Lamp | No |
| Distance to Empty | No |
| Average Fuel Consumption | No |
| Average Speed | No |
| Clock | No |
| Music Player Size | Not Available |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Touch-screen Display | No |
| GPS Navigation System | No |
| AM/FM Radio | No |
| CD Player | No |
| MP3 Playback | No |
| DVD Playback | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| iPod Compatibility | No |
| USB Compatibility | No |
| Aux Compatibility | No |
| Speakers | No |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |