| Digital Silver, Flaming Orange, Max Brown Metallic |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Yes |
| Tachometer Type | No |
| Shift Light | No |
| Electric Start | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| No Of Tripmeters | No |
| Tripmeter Type | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Digital Fuel Gauge | No |
| Pillion Seat | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Stand Alarm | No |
| Stepped Seat | Yes |
| Antilock Braking System | No |
| Killswitch | No |
| Clock | No |
| Displacement (cc) | 149 |
| Cylinders | 1 |
| Max Power | 14 |
| Maximum Torque | 13 |
| Bore (mm) | 57 |
| Stroke (mm) | 58 |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Ignition | Advanced Microprocessor Ignition System |
| Spark Plugs (Per Cylinder) | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gearbox Type | Manual |
| No Of Gears | 5 |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Clutch | Multiplate wet |
| Kerb Weight (Kg) | 148 |
| Overall Length (mm) | 2080 |
| Overall Width (mm) | 765 |
| Overall Height (mm) | 1145 |
| Wheelbase (mm) | 1325 |
| Ground Clearance (mm) | 145 |
| Seat Height (mm) | 795 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 12 |
| Reserve Fuel Capacity (Litres) | 1.5 |
| FuelEfficiency Overall (Kmpl) | 60 |
| Fuel Efficiency Range (Km) | 720 |
| Chassis Type | Tabular, Diamond type |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic type |
| Rear Suspension | Rectuglar swing arm with 5 step adjustab gas reser |
| Brake Type | Disc |
| Front Disc | Yes |
| Front Disc/Drum Size (mm) | 240 |
| Rear Disc | No |
| Rear Disc/Drum Size (mm) | 220 |
| Calliper Type | No |
| Wheel Size (inches) | 18 |
| Front Tyre | 80 / 100 x 18 – 47 P |
| Rear Tyre | 100 / 90 x 18 – 56 P |
| Tubeless Tyres | No |
| Radial Tyres | No |
| Alloy Wheels | Yes |
| Electric System | No |
| Battery | 12 V -4 Ah |
| Headlight Type | Trapezoidal Multi-Reflector Type |
| Headlight Bulb Type | 12 V -35 WI 35W - Halogen bulb |
| Brake/Tail Light | 12 V -0.5 WI 4.1W (LED lamps - Clear lens) |
| Turn Signal | Yes |
| Pass Light | No |
| 0 to 60 kmph (Seconds) | 5.55 |
| 0 to 80 kmph (Seconds) | No |
| 0 to 40 m (Seconds) | No |
| Top Speed (Kmph) | 111 |
| 60 to 0 Kmph (Seconds, metres) | 23.6 |
| 80 to 0 kmph (Seconds, metres) | No |