| Length | 4325 mm |
| Width | 1662 mm |
| Height | 1593 mm |
| Wheelbase | 2464 mm |
| Ground Clearance | 152 mm |
| Kerb Weight | 1104 kg |
| Seating Capacity | 5 Person |
| Doors | 4 Doors |
| No of Seating Rows | 2 Rows |
| Fuel Tank Capacity | 54 litres |
| Engine Type | MPFI with 4 Cylinder OHC |
| Displacement | 1817 cc |
| Fuel Type | CNG |
| Max Power | 75 bhp,5000 RPM |
| Max Torque | 130 Nm,3000 RPM |
| Mileage (ARAI) | 9.2 kmpl |
| Alternate Fuel | Petrol |
| Bore x Stroke | 84 mm x 82 mm |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Valve/Cylinder (Configuration) | SOHC |
| Cylinders | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| No of gears | 5 Gears |
| Sport Mode | 0 |
| Suspension Front | Independent suspension with torsion bar springs and anti roll bar with hydraulic telescopic double acting shock absorbers. |
| Suspension Rear | Semi - elliptical leaf springs with hydraulic telescopic double acting shock absorbers |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Steering Type | Helical Rack & Pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.4 metres |
| Front Tyres | 165 / 80 R15 |
| Rear Tyres | 175 / 80 R15 |
| Airbags | No |
| Anti-Lock Braking System | No |
| Electronic Brake-force Distribution | No |
| Brake Assist | No |
| Electronic Stability Program | No |
| Traction Control System | No |
| Central Locking | No |
| Air Conditioner | Manual |
| Rear AC | No |
| Heater | Yes |
| Power Steering | No |
| Steering Adjustment | No |
| Ash Tray | No |
| Keyless Start | No |
| CD Changer | Yes |
| Headlight off and lgnition Key Off Reminder | No |
| Paddle Shift | No |
| Rear Parking Sensors | No |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Cigarette Lighter | No |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Driver Height Adjustable Seat | No |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Power Windows | No |
| Rear Defogger | No |
| Door Pockets | No |
| Turn Indicators on ORVM | No |
| Body-Coloured ORVMs | No |
| Rear Wiper | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Headlight Washers | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-Coloured Bumpers | No |
| Roof Mounted Antenna | No |
| Automatic Head Lamps | No |
| Clear lens Head Lamp | No |
| Daytime Running Lamps | No |
| Clear lens Tail Lamp | No |
| Headlight Height Adjuster | No |
| Distance to Empty | No |
| Average Fuel Consumption | No |
| Average Speed | No |
| Low Fuel Level Warning | No |
| Door Ajar Warning | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Touch-screen Display | No |
| GPS Navigation System | No |
| CD Player | No |
| MP3 Playback | No |
| DVD Playback | No |
| iPod Compatibility | No |
| USB Compatibility | No |