| Length | 4820 mm |
| Width | 1835 mm |
| Height | 1490 mm |
| Wheelbase | 2795 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 2080 kg |
| Seating Capacity | 5 Person |
| Doors | 4 Doors |
| No of Seating Rows | 2 Rows |
| Fuel Tank Capacity | 70 litres |
| Engine Type | 2.4L GDi |
| Displacement | 2359 cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Max Power | 198 bhp @ 6300 RPM |
| Max Torque | 250 Nm @ 4250 RPM |
| Mileage (ARAI) | 13.08 kmpl |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 4, DOHC |
| Cylinders | 4, Inline |
| Transmission Type | Manual |
| No of gears | 6 Gears |
| Dual Clutch | 0 |
| Sport Mode | 0 |
| Drivetrain | FWD |
| Suspension Front | Mcpherson strut Type |
| Suspension Rear | Multi Link Type |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Tilt and Telescopic Power Steering |
| Front Tyres | 215 / 55 R17 |
| Rear Tyres | 215 / 55 R17 |
| Airbags | 6 Airbags |
| Dual-Stage Airbags | Yes |
| Middle rear three-point seatbelt | No |
| Anti-Lock Braking System | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Electronic Stability Program | Yes |
| Traction Control System | No |
| Engine immobilizer | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Child Safety Lock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Rear AC | Separate Zone |
| Heater | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Ash Tray | Front |
| Keyless Start | No |
| CD Changer | 6 CD |
| Headlight off and lgnition Key Off Reminder | Yes |
| Paddle Shift | No |
| Rear Parking Sensors | With Camera |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Cigarette Lighter | No |
| 12V Power Outlets | No |
| Seat Upholstery | Artificial Leather |
| Active headrest | Yes |
| Driver Height Adjustable Seat | Yes |
| Lumbar Support | Driver Only |
| Folding Rear Seat | No |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | With Audio controls & Cup holder |
| Head-rests | Front & Rear |
| Adjustable Head-rests | Front & Rear |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Front Seat Pockets | Yes |
| Audio Controls in Rear Armrest | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Power Windows | Front Only |
| Rear Defogger | Yes |
| Boot-lid Opener | Internal with Remote |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Outside Rear View Mirrors | Both Sides |
| Adjustable ORVM | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVM | No |
| Body-Coloured ORVMs | Yes |
| Rear Wiper | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Headlight Washers | Yes |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-Coloured Bumpers | Yes |
| Roof Mounted Antenna | No |
| Headlamps | Projector with Xenon |
| Automatic Head Lamps | Yes |
| Fog Lamps | Front |
| Clear lens Head Lamp | Yes |
| Daytime Running Lamps | No |
| LED tail lamps | Yes |
| Clear lens Tail Lamp | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Clock | Digital |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Music Player Size | 2 Din |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Touch-screen Display | No |
| GPS Navigation System | No |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| MP3 Playback | Yes |
| DVD Playback | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| iPod Compatibility | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Aux Compatibility | Yes |
| Speakers | 6+ |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |