| Length | 4440 mm |
| Width | 1645 mm |
| Height | 1885 mm |
| Wheelbase | 2541 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 1710 kg |
| Seating Capacity | 9 Person |
| Doors | 5 Doors |
| No of Seating Rows | 3 Rows |
| Fuel Tank Capacity | 50 litres |
| Engine Type | Inline four cylinder common Rail direct Injection |
| Displacement | 1994 cc |
| Fuel Type | Diesel |
| Max Power | 107 bhp @ 4000 RPM |
| Max Torque | 270 Nm @ 2500 RPM |
| Mileage (ARAI) | 14 kmpl |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Bore x Stroke | 84.45 mm x 88.95 mm |
| Compression Ratio | 19.5:1 |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 2, SOHC |
| Cylinders | 4, Inline |
| Fuel System | Siemen Continental |
| Transmission Type | Manual |
| No of gears | 5 Gears |
| Dual Clutch | 0 |
| Sport Mode | 0 |
| Drivetrain | RWD |
| Suspension Front | Independent Double Wishbone |
| Suspension Rear | Leaf Spring |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Steering Type | Hydraulic assisted power steering |
| Front Tyres | 205 / 65 R15 |
| Rear Tyres | 205 / 65 R15 |
| Airbags | No |
| Dual-Stage Airbags | No |
| Middle rear three-point seatbelt | Yes |
| Anti-Lock Braking System | No |
| Electronic Brake-force Distribution | No |
| Brake Assist | Yes |
| Electronic Stability Program | No |
| Traction Control System | No |
| Engine immobilizer | No |
| Central Locking | No |
| Child Safety Lock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Air Conditioner | Manual |
| Rear AC | Vents Only |
| Heater | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Steering Adjustment | No |
| Ash Tray | No |
| Keyless Start | No |
| CD Changer | No |
| Headlight off and lgnition Key Off Reminder | No |
| Rear Parking Sensors | No |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Cigarette Lighter | Yes |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Active headrest | No |
| Driver Height Adjustable Seat | No |
| Lumbar Support | No |
| Folding Rear Seat | Partial |
| Driver Armrest | No |
| Rear Armrest | No |
| Head-rests | Front |
| Adjustable Head-rests | Front |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Front Seat Pockets | Yes |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Cup Holders | No |
| Power Windows | No |
| Rear Defogger | No |
| Boot-lid Opener | With Key |
| Door Pockets | Front |
| Outside Rear View Mirrors | Driver Side Only |
| Adjustable ORVM | Externally Adjustable |
| Turn Indicators on ORVM | No |
| Body-Coloured ORVMs | No |
| Rear Wiper | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Headlight Washers | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-Coloured Bumpers | No |
| Roof Mounted Antenna | Yes |
| Automatic Head Lamps | No |
| Fog Lamps | No |
| Clear lens Head Lamp | Yes |
| Daytime Running Lamps | No |
| LED tail lamps | No |
| Clear lens Tail Lamp | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Distance to Empty | No |
| Clock | No |
| Seat Belt Warning | No |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | No |
| Music Player Size | Not Available |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Touch-screen Display | No |
| GPS Navigation System | No |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| MP3 Playback | Yes |
| DVD Playback | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| iPod Compatibility | No |
| USB Compatibility | Yes |
| Aux Compatibility | Yes |
| Speakers | 2 |
| Alloy Wheels | No |
| Tubeless Tyres | Yes |