| Length | 4961 mm |
| Width | 1877 mm |
| Height | 1460 mm |
| Wheelbase | 2909 mm |
| Kerb Weight | 1891 kg |
| Seating Capacityt | 5 Person |
| Doorst | 4 Doors |
| No of Seating Rowst | 2 Rows |
| Fuel Tank Capacityt | 70 litres |
| Displacementt | 5000 cc |
| Fuel Typet | Petrol |
| Max Powert | 385 bhp @ 6500 RPM |
| Max Torquet | 515 Nm @ 3500 RPM |
| Alternate Fuelt | Not Applicable |
| Bore x Stroket | 92.5 mm x 93 mm |
| Compression Ratiot | 9.5:1 |
| Valve/Cylindert(Configuration)t | 4 |
| Cylinderst | 8, In V Shape |
| Fuel Systemt | Direct Injection |
| Transmission Typet | Automatic |
| No of gearst | 8 Gears |
| Drivetraint | RWD |
| Front Brake Typet | Disc |
| Rear Brake Typet | Disc |
| Minimum Turning Radiust | 5.7 metres |
| Cup Holders | Yes |
| Folding Rear-Seat | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Seats | Yes |
| Steering Adjustment | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Defogger (Rear) | Yes |
| Remote Boot/Fuel-Lid | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Sun-Roof | Yes |
| Front Fog Lights | Yes |
| Anti-Lock Braking System | Yes |
| Driver Air-Bags | Yes |
| Passenger Air-Bags | Yes |
| Immobilizer | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |