| Length | 4794 mm |
| Width | 1892 mm |
| Height | 1329 mm |
| Wheelbase | 2752 mm |
| Ground Clearance | 100 mm |
| Kerb Weight | 1650 kg |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Doors | 2 Doors |
| Fuel Tank Capacity | 70 litres |
| Engine Type | 5.0 Litre V8 Supercharged Petrol |
| Displacement | 5000 cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Max Power | 550 bhp @ 6500 RPM |
| Max Torque | 680 Nm @ 5500 RPM |
| Bore x Stroke | 92.5 mm x 93 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 4 |
| Cylinders | 8, In V Shape |
| Transmission Type | Automatic |
| No of gears | 6 Gears |
| Drivetrain | 4WD |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Minimum Turning Radius | 10 metres |
| Cup Holders | Yes |
| Folding Rear-Seat | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Seats | Yes |
| Steering Adjustment | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Defogger (Rear) | Yes |
| Remote Boot/Fuel-Lid | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Sun-Roof | Yes |
| Front Fog Lights | Yes |
| Rear Wash Wiper | Yes |
| Anti-Lock Braking System | Yes |
| Driver Air-Bags | Yes |
| Passenger Air-Bags | Yes |
| Immobilizer | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |