| Length | 4850 mm |
| Width | 2073 mm |
| Height | 1780 mm |
| Wheelbase | 2923 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Kerb Weight | 2115 kg |
| Seating Capacity | 5 Person |
| Doors | 5 Doors |
| No of Seating Rows | 2 Rows |
| Fuel Tank Capacity | 77 litres |
| Displacement | 2993 cc |
| Fuel Type | Diesel |
| Max Power | 289 bhp,4000 RPM |
| Max Torque | 600 Nm,2000 RPM |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 4, DOHC |
| Cylinders | 6, In V Shape |
| Transmission Type | Automatic |
| No of gears | 8 Gears |
| Dual Clutch | 0 |
| Sport Mode | 1 |
| Drivetrain | AWD |
| Suspension Front | Four corner air suspension |
| Suspension Rear | Four corner air suspension |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Minimum Turning Radius | 6.3 metres |
| Front Tyres | R20 |
| Rear Tyres | R20 |
| Airbags | 8 Airbags |
| Dual-Stage Airbags | Yes |
| Middle rear three-point seatbelt | No |
| Anti-Lock Braking System | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Electronic Stability Program | Yes |
| Traction Control System | Yes |
| Engine immobilizer | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Rear AC | Blower |
| Heater | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Ash Tray | Yes |
| CD Changer | No |
| Headlight off and lgnition Key Off Reminder | Yes |
| Paddle Shift | Yes |
| Cigarette Lighter | Yes |
| 12V Power Outlets | 2 |
| Seat Upholstery | Leather |
| Active headrest | Yes |
| Driver Height Adjustable Seat | Yes |
| Lumbar Support | Driver & Co-Driver |
| Folding Rear Seat | Partial |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Head-rests | Front & Rear |
| Adjustable Head-rests | Front & Rear |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Front Seat Pockets | Yes |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body-Coloured Bumpers | Yes |
| Roof Mounted Antenna | Yes |
| Headlamps | Projector with Xenon |
| Fog Lamps | Front |
| Clear lens Head Lamp | Yes |
| Daytime Running Lamps | Yes |
| LED tail lamps | Yes |
| Clear lens Tail Lamp | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Music Player Size | 2 Din |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Touch-screen Display | No |
| GPS Navigation System | No |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| MP3 Playback | Yes |
| DVD Playback | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| Speakers | 6+ |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |