| Black Silver Devil |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Yes |
| Tachometer Type | Analogue |
| Shift Light | Yes |
| Electric Start | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| No Of Tripmeters | 2 |
| Tripmeter Type | Digital |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Digital Fuel Gauge | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Stand Alarm | Yes |
| Stepped Seat | No |
| Antilock Braking System | Yes |
| Killswitch | Yes |
| Clock | Yes |
| Displacement (cc) | 1151 |
| Cylinders | 2 |
| Max Power | 108 |
| Maximum Torque | 108 |
| Bore (mm) | 95 |
| Stroke (mm) | 81 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Delivery System | Multipoint sequential electronic injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Ignition | Digital electronic |
| Spark Plugs (Per Cylinder) | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gearbox Type | Manual |
| No Of Gears | 6 |
| Transmission Type | Shaft Drive |
| Clutch | Single plate with integrated flexible couplings |
| Kerb Weight (Kg) | 222 |
| Overall Length (mm) | 2260 |
| Overall Width (mm) | 830 |
| Overall Height (mm) | 1070 |
| Wheelbase (mm) | 1554 |
| Ground Clearance (mm) | 185 |
| Seat Height (mm) | 800 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 16.7 |
| Reserve Fuel Capacity (Litres) | 3.3 |
| FuelEfficiency Overall (Kmpl) | 16 |
| Fuel Efficiency Range (Km) | 270 |
| Chassis Type | High tensile steel tubular twin cradle |
| Front Suspension | 43mm upside down fork with adjustments for sprin |
| Rear Suspension | spring preload and hydraulic for rebound and compr |
| Brake Type | stainless steel disc |
| Front Disc | Yes |
| Front Disc/Drum Size (mm) | 320 |
| Rear Disc | Yes |
| Rear Disc/Drum Size (mm) | 282 |
| Calliper Type | Mounting for radial callipers |
| Wheel Size (inches) | 17 |
| Front Tyre | 120/70 ZR17" |
| Rear Tyre | 180/55 ZR17" |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Radial Tyres | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Electric System | 12V |
| Battery | 12V,18Ah |
| Headlight Type | Multi-reflector Type |
| Headlight Bulb Type | H7 55W |
| Brake/Tail Light | LED Tail Lamp |
| Turn Signal | Yes |
| Pass Light | Yes |
| 0 to 60 kmph (Seconds) | 5.2 |
| 0 to 80 kmph (Seconds) | No |
| 0 to 40 m (Seconds) | No |
| Top Speed (Kmph) | 230 |
| 60 to 0 Kmph (Seconds, metres) | No |
| 80 to 0 kmph (Seconds, metres) | No |