| Length | 5015 mm |
| Width | 1931 mm |
| Height | 1931 mm |
| Wheelbase | 1931 mm |
| Kerb Weight | 1880 kg |
| Seating Capacity | 5 Person |
| Doors | 5 Doors |
| No of Seating Rows | 2 Rows |
| Bootspace | 432 litres |
| Fuel Tank Capacity | 80 litres |
| Engine Type | V6 Diesel engine |
| Displacement | 2967 cc |
| Fuel Type | Diesel |
| Max Power | 250 bhp @ 3800 RPM |
| Max Torque | 550 Nm @ 1750 RPM |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 4 |
| Cylinders | 6, In V Shape |
| Transmission Type | Automatic |
| No of gears | 7 Gears |
| Dual Clutch | 1 |
| Drivetrain | AWD |
| Suspension Front | Front independent large format double wishbone |
| Suspension Rear | fully independent multi-link suspension |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Hydraulic Power Steering |
| Front Tyres | 255 / 50 R18 |
| Rear Tyres | 285 / 40 R19 |
| Cup Holders | Yes |
| Folding Rear-Seat | No |
| Tachometer | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Seats | Yes |
| Steering Adjustment | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Defogger (Rear) | Yes |
| Remote Boot/Fuel-Lid | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Sun-Roof | Yes |
| Front Fog Lights | Yes |
| Rear Wash Wiper | No |
| Anti-Lock Braking System | Yes |
| Driver Air-Bags | Yes |
| Passenger Air-Bags | Yes |
| Immobilizer | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Child Safety Locks | Yes |