| Teal Green, Royal Maroon, Black |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | No |
| Tachometer Type | No |
| Shift Light | No |
| Electric Start | Yes |
| Tripmeter | No |
| No Of Tripmeters | No |
| Tripmeter Type | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Digital Fuel Gauge | No |
| Pillion Seat | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Grabrail | No |
| Stand Alarm | Yes |
| Stepped Seat | No |
| Antilock Braking System | No |
| Killswitch | No |
| Clock | No |
| Displacement (cc) | 499 |
| Cylinders | 1 |
| Max Power | 27 |
| Maximum Torque | 41 |
| Bore (mm) | 84 |
| Stroke (mm) | 90 |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Fuel Delivery System | Keihin Electronic Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Ignition | Digital Electronic Ignition |
| Spark Plugs (Per Cylinder) | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gearbox Type | Manual |
| No Of Gears | 5 |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Clutch | Wet, Multi-plate |
| Kerb Weight (Kg) | 190 |
| Overall Length (mm) | 2140 |
| Overall Width (mm) | 790 |
| Overall Height (mm) | 1090 |
| Wheelbase (mm) | 1360 |
| Ground Clearance (mm) | 135 |
| Seat Height (mm) | 800 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 13 |
| Reserve Fuel Capacity (Litres) | 2.5 |
| FuelEfficiency Overall (Kmpl) | 32 |
| Fuel Efficiency Range (Km) | 430 |
| Chassis Type | Single Downtube,Using Engine As Stressed Member |
| Front Suspension | Telescopic, 35mm Forks, 130mm Travel |
| Rear Suspension | Twin gas charged shock absorbers with 5-step adjus |
| Brake Type | Disc |
| Front Disc | Yes |
| Front Disc/Drum Size (mm) | 280 |
| Rear Disc | No |
| Rear Disc/Drum Size (mm) | 153 |
| Calliper Type | 2-Piston Caliper |
| Wheel Size (inches) | 19 |
| Front Tyre | 90/90 - 19(Domestic), 90/90 - 18(Export) |
| Rear Tyre | 120/80 - 18(Domestic), 110/80 - 18(Export) |
| Tubeless Tyres | No |
| Radial Tyres | No |
| Alloy Wheels | No |
| Electric System | 12 volt - DC |
| Battery | 12 volt, 14 Ah |
| Headlight Type | Halogen Bulb Type |
| Headlight Bulb Type | 60 W / 55 W, Halogen |
| Brake/Tail Light | 21 W / 5 W |
| Turn Signal | No |
| Pass Light | Yes |
| 0 to 60 kmph (Seconds) | 3 |
| 0 to 80 kmph (Seconds) | No |
| 0 to 40 m (Seconds) | No |
| Top Speed (Kmph) | 131 |
| 60 to 0 Kmph (Seconds, metres) | 25.49 |
| 80 to 0 kmph (Seconds, metres) | No |