| Black, Twilight Black, Flicker Black |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Yes |
| Tachometer Type | Analogue |
| Shift Light | No |
| Electric Start | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| No Of Tripmeters | 2 |
| Tripmeter Type | Digital |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Digital Fuel Gauge | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Backrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Stand Alarm | Yes |
| Stepped Seat | Yes |
| Antilock Braking System | No |
| Killswitch | Yes |
| Clock | Yes |
| Displacement (cc) | 499 |
| Cylinders | 1 |
| Max Power | 27.2 |
| Maximum Torque | 41.3 |
| Bore (mm) | 84 |
| Stroke (mm) | 90 |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Fuel Delivery System | Keihin Electronic Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Ignition | Digital Electronic Ignition |
| Spark Plugs (Per Cylinder) | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gearbox Type | Manual |
| No Of Gears | 5 |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Clutch | Wet multiplate |
| Kerb Weight (Kg) | 195 |
| Overall Length (mm) | 2060 |
| Overall Width (mm) | 790 |
| Overall Height (mm) | 1205 |
| Wheelbase (mm) | 1350 |
| Ground Clearance (mm) | 140 |
| Seat Height (mm) | 775 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 20 |
| Reserve Fuel Capacity (Litres) | 3.5 |
| FuelEfficiency Overall (Kmpl) | 30 |
| Fuel Efficiency Range (Km) | 600 |
| Chassis Type | Single downtube, using engine as stressed member |
| Front Suspension | Telescopic, 41mm forks, 130mm travel |
| Rear Suspension | Twin gas charged shock absorbers with 5-step adjus |
| Brake Type | Disc |
| Front Disc | Yes |
| Front Disc/Drum Size (mm) | 280 |
| Rear Disc | Yes |
| Rear Disc/Drum Size (mm) | 240 |
| Calliper Type | 2-Piston caliper |
| Wheel Size (inches) | 19 |
| Front Tyre | 90/90-19, 52P MRF Zapper FM |
| Rear Tyre | 120/80-18, 62P MRF Zapper C |
| Tubeless Tyres | No |
| Radial Tyres | No |
| Alloy Wheels | No |
| Electric System | 12 volt - DC |
| Battery | 12V 14Ah |
| Headlight Type | Projection Type Headlamp |
| Headlight Bulb Type | H7 55 / 55 W |
| Brake/Tail Light | LED lamp with position light guides |
| Turn Signal | Hazard Light featured for the first time on an Ind |
| Pass Light | Yes |
| 0 to 60 kmph (Seconds) | 4.65 |
| 0 to 80 kmph (Seconds) | No |
| 0 to 40 m (Seconds) | No |
| Top Speed (Kmph) | 130 |
| 60 to 0 Kmph (Seconds, metres) | No |
| 80 to 0 kmph (Seconds, metres) | No |