| Rated Power Handling | 260 W |
| Dual Voice Coil | No |
| Brand | Sony |
| Shape | Circular |
| Model Number | xs-fb162e |
| Shade | Black |
| Type | Coaxial |
| Nominal Impedance | 4 Ohm |
| Sound | 90 dB |
| Model Name | Mega Bass Speakers |
| Peak Power Handling | 260 W |
| Frequency Response | 55-24000hz |
| Diameter | 16 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Pair Car Speakers | Yes |
| 1 Year Manufacturer Warranty |
| Product will be delivered for all urban areas serviceable by major courier agencies.For remote / rural areas the product will be sent by local couriers and may take little more time. | |
| No Deliveries on Sunday and National Holidays. |