| Daring Yellow, Power Black, Sport Red, Spotlight W |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Yes |
| Tachometer Type | Analogue |
| Shift Light | No |
| Electric Start | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| No Of Tripmeters | No |
| Tripmeter Type | Digital-2 |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Digital Fuel Gauge | Yes |
| Pillion Seat | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Stand Alarm | No |
| Stepped Seat | No |
| Antilock Braking System | No |
| Killswitch | No |
| Clock | No |
| Displacement (cc) | 223 |
| Cylinders | 1 |
| Max Power | 17 |
| Maximum Torque | 18 |
| Bore (mm) | 65 |
| Stroke (mm) | 66 |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Fuel Delivery System | Carburettor |
| Fuel Type | Petrol |
| Ignition | Advanced Microprocessor |
| Spark Plugs (Per Cylinder) | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gearbox Type | Manual |
| No Of Gears | 5 |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Clutch | Multiplate wet |
| Kerb Weight (Kg) | 150 |
| Overall Length (mm) | 2125 |
| Overall Width (mm) | 755 |
| Overall Height (mm) | 1160 |
| Wheelbase (mm) | 1355 |
| Ground Clearance (mm) | 150 |
| Seat Height (mm) | 795 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 15 |
| Reserve Fuel Capacity (Litres) | 2 |
| FuelEfficiency Overall (Kmpl) | 40 |
| Fuel Efficiency Range (Km) | 610 |
| Chassis Type | Diamond Frame |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic shock absorbers |
| Rear Suspension | Swing arm with 5 step adjustable type hydraulic sh |
| Brake Type | Disc |
| Front Disc | Yes |
| Front Disc/Drum Size (mm) | 276 |
| Rear Disc | Yes |
| Rear Disc/Drum Size (mm) | 130 |
| Calliper Type | No |
| Wheel Size (inches) | 18 |
| Front Tyre | 2.75 x 18 -42P |
| Rear Tyre | 100/90 x 18 - 56P |
| Tubeless Tyres | No |
| Radial Tyres | No |
| Alloy Wheels | Yes |
| Electric System | No |
| Battery | 12 V - 6 Ah, MF 7 |
| Headlight Type | Multi-reflector -D.C type |
| Headlight Bulb Type | 35W / 35W - Halogen bulb |
| Brake/Tail Light | 5 / 21W x 2 Nos |
| Turn Signal | Yes |
| Pass Light | No |
| 0 to 60 kmph (Seconds) | 4.8 |
| 0 to 80 kmph (Seconds) | No |
| 0 to 40 m (Seconds) | No |
| Top Speed (Kmph) | 125 |
| 60 to 0 Kmph (Seconds, metres) | 19.48 |
| 80 to 0 kmph (Seconds, metres) | No |