| Force Silver, Panther Black, Blazing Red, Electric Blue, Pearl White, Harvest Green |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | No |
| Tachometer Type | No |
| Shift Light | No |
| Electric Start | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| No Of Tripmeters | 2 |
| Tripmeter Type | Digital |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Digital Fuel Gauge | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Stand Alarm | Yes |
| Stepped Seat | No |
| Antilock Braking System | No |
| Killswitch | No |
| Clock | No |
| Displacement (cc) | 109 |
| Cylinders | 1 |
| Max Power | 8.2 |
| Maximum Torque | 9.1 |
| Bore (mm) | 50 |
| Stroke (mm) | 55 |
| Valves Per Cylinder | 1 |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Ignition | AC CDI With TCIS |
| Spark Plugs (Per Cylinder) | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gearbox Type | Automatic |
| No Of Gears | No |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Clutch | Dry, Automatic Centrifugal Clutch with variomatic |
| Kerb Weight (Kg) | 110 |
| Overall Length (mm) | 1780 |
| Overall Width (mm) | 710 |
| Overall Height (mm) | 1165 |
| Wheelbase (mm) | 1240 |
| Ground Clearance (mm) | 155 |
| Seat Height (mm) | 770 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 5.3 |
| Reserve Fuel Capacity (Litres) | 1.2 |
| FuelEfficiency Overall (Kmpl) | 50 |
| Fuel Efficiency Range (Km) | 260 |
| Chassis Type | High Rigidity Underbone Type |
| Front Suspension | Bottom Link with spring loaded hydraulic dampers |
| Rear Suspension | Unit Swing with spring loaded hydraulic dampers |
| Brake Type | Drum |
| Front Disc | No |
| Front Disc/Drum Size (mm) | 130 |
| Rear Disc | No |
| Rear Disc/Drum Size (mm) | 130 |
| Calliper Type | No |
| Wheel Size (inches) | 10 |
| Front Tyre | 90 / 100 x 10 - 53 J |
| Rear Tyre | 90 / 100 x 10 - 53 J |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Radial Tyres | No |
| Alloy Wheels | Yes |
| Electric System | No |
| Battery | 12 V - 3 Ah , MF Battery |
| Headlight Type | Multi-Reflector Type |
| Headlight Bulb Type | 12V - 35W / 35W - Halogen Bulb ( Multi-Reflector M |
| Brake/Tail Light | Bulb Type |
| Turn Signal | 12V- 10W ( Amber Bulb ) x 4 |
| Pass Light | Yes |
| 0 to 60 kmph (Seconds) | 9.2 |
| 0 to 80 kmph (Seconds) | No |
| 0 to 40 m (Seconds) | No |
| Top Speed (Kmph) | 91 |
| 60 to 0 Kmph (Seconds, metres) | 3.4 |
| 80 to 0 kmph (Seconds, metres) | No |