| Andy Blazing Red, Panther Black Metallic, Spot Li |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Yes |
| Tachometer Type | Digital |
| Shift Light | No |
| Electric Start | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| No Of Tripmeters | No |
| Tripmeter Type | Digital-2 |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Digital Fuel Gauge | Yes |
| Pillion Seat | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Stand Alarm | No |
| Stepped Seat | No |
| Antilock Braking System | No |
| Killswitch | No |
| Clock | Yes |
| Displacement (cc) | 223 |
| Cylinders | 1 |
| Max Power | 17 |
| Maximum Torque | 18 |
| Bore (mm) | 65 |
| Stroke (mm) | 66 |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Fuel Delivery System | Programmed Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Ignition | DC – FTIS ( Full Transistorised Ignition System ) |
| Spark Plugs (Per Cylinder) | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gearbox Type | Manual |
| No Of Gears | 5 |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Clutch | Multiplate wet |
| Kerb Weight (Kg) | 159 |
| Overall Length (mm) | 2110 |
| Overall Width (mm) | 805 |
| Overall Height (mm) | 1175 |
| Wheelbase (mm) | 1350 |
| Ground Clearance (mm) | 159 |
| Seat Height (mm) | 796 |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 15 |
| Reserve Fuel Capacity (Litres) | 2 |
| FuelEfficiency Overall (Kmpl) | 47 |
| Fuel Efficiency Range (Km) | 705 |
| Chassis Type | Tubular Single Cradle, Diamond Frame |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic shock absorbers |
| Rear Suspension | Swing arm with 5 step adjustable IGRS system |
| Brake Type | Disc |
| Front Disc | Yes |
| Front Disc/Drum Size (mm) | 276 |
| Rear Disc | Yes |
| Rear Disc/Drum Size (mm) | 240 |
| Calliper Type | No |
| Wheel Size (inches) | 18 |
| Front Tyre | 80 / 100 x 18 – 47 P |
| Rear Tyre | 100 / 90 x 18 – 56 P |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Radial Tyres | No |
| Alloy Wheels | Yes |
| Electric System | No |
| Battery | 12 V -6 Ah |
| Headlight Type | Multifocal reflector |
| Headlight Bulb Type | 12 V -35 W / 35W - Halogen bulb |
| Brake/Tail Light | 12 V -0.5 W / 4.1W LED lamp |
| Turn Signal | Yes |
| Pass Light | Yes |
| 0 to 60 kmph (Seconds) | 4.5 |
| 0 to 80 kmph (Seconds) | No |
| 0 to 40 m (Seconds) | No |
| Top Speed (Kmph) | 130 |
| 60 to 0 Kmph (Seconds, metres) | 17.6 |
| 80 to 0 kmph (Seconds, metres) | No |