| Length | 4562 mm |
| Width | 1820 mm |
| Height | 1317 mm |
| Wheelbase | 2560 mm |
| Kerb Weight | 1825 kg |
| Bootspace | 235 litres |
| Fuel Tank Capacity | 80 litres |
| Displacement | 3498 cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Max Power | 312 bhp @ 6500 RPM |
| Max Torque | 360 Nm @ 4900 RPM |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinders | In V Shape |
| Transmission Type | Automatic |
| No of gears | 7 Gears |
| Drivetrain | RWD |
| Suspension Front | Coil spring with stabilisers |
| Suspension Rear | Coil spring with stabilisers |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Rack & pinion speed-sens steering |
| Minimum Turning Radius | 5.5 metres |
| Front Tyres | 255 / 45 R17 |
| Rear Tyres | 255 / 45 R17 |
| Cup Holders | No |
| Folding Rear-Seat | No |
| Tachometer | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Seats | Yes |
| Steering Adjustment | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Defogger (Rear) | No |
| Remote Boot/Fuel-Lid | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Sun-Roof | No |
| Front Fog Lights | No |
| Rear Wash Wiper | No |
| Anti-Lock Braking System | Yes |
| Driver Air-Bags | Yes |
| Passenger Air-Bags | Yes |
| Immobilizer | No |
| Traction Control | Yes |
| Child Safety Locks | No |