| Length | 4638 mm |
| Width | 1939 mm |
| Height | 1610 mm |
| Wheelbase | 2680 mm |
| Kerb Weight | 1620 kg |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Doors | 2 Doors |
| Fuel Tank Capacity | 85 litres |
| Engine Type | V |
| Displacement | 6208 cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Max Power | 420 bhp @ 6800 RPM |
| Max Torque | 650 Nm @ 4750 RPM |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Valve/Cylinder (Configuration) | 4 |
| Cylinders | 8, In V Shape |
| Transmission Type | Automatic |
| No of gears | 7 Gears |
| Drivetrain | 4WD |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Power assisted rack & pinion |
| Minimum Turning Radius | 5.9 metres |
| Front Tyres | 265 / 35 R19 |
| Rear Tyres | 265 / 35 R19 |
| Cup Holders | Yes |
| Folding Rear-Seat | No |
| Tachometer | Yes |
| Leather Seats | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| CD Player | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Power Windows | Yes |
| Power Door Locks | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Power Seats | Yes |
| Steering Adjustment | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Defogger (Rear) | Yes |
| Remote Boot/Fuel-Lid | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Tubeless Tyres | Yes |
| Sun-Roof | No |
| Front Fog Lights | Yes |
| Rear Wash Wiper | No |
| Anti-Lock Braking System | Yes |
| Driver Air-Bags | Yes |
| Passenger Air-Bags | Yes |
| Immobilizer | No |
| Traction Control | No |
| Child Safety Locks | Yes |