| Dimensions (W x H x D) | 178 x 100 x 178 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Output Power (4 ohm, 1 kHz, 16 V) | 55 W |
| Pre Out | x 3 |
| Sub Out | YES |
| Aux-In | YES (Front) |
| USB | YES (Front) |
| Time Alignment Preset | YES |
| Time Alignment Custom | YES (Adjustment) |
| Rear Bass Enhancer | YES |
| EQ | YES (EQ10) |
| High Pass Filter | YES (OFF/50/60/80/100/120) |
| Low Pass Filter | YES (50/60/80/100/120) |
| CD Lock Mode | YES |
| RDS / EON | YES |
| Display Device (LCD / FL / OEL / TFT) | LCD (with Acryl) |
| USB Shutter | YES |
| Display Colour (Colour Variation / Negative or Positive) | Black colour/Negative |
| iPod Control (Codec) | Depend on iPod |
| HFP | YES (version1.6) |
| A2DP | YES (version1.3) |
| SPP | YES |
| AVRCP | YES (version1.5) |
| PBAP | YES |
| Bluetooth Version | Bluetooth® Version 3.0 |
| Secure Simple Pairing | YES |
| Speed dial | YES (6 x 1 = 6 memories) |
| Call History (# of) | YES (20 numbers via PBAP) |
| Last Dialled Call | YES |
| Phonebook Access via PBAP | YES |
| Call History Browse with PBAP | YES (Combined call) |
| External Microphone | Supplied |
| Audio Codec | SBC, AAC |
| CUE / REV | YES |
| TRACK +/- | YES |
| Audio Level Adjustment | YES (-6 dB - +6 dB) |
| Meta Data Indication | YES |
| USB Mass Storage Device | YES |
| 2 Year |
| Product will be delivered for all urban areas serviceable by major courier agencies. For remote / rural areas the product will be sent by local couriers and may take little more time. | |
| No Deliveries on Sunday and National Holidays. |